МОНОГРАФИЈА ЛЕСКОВАЧКИХ ОСНОВНИХ И СРЕДЊИХ ШКОЛА

ЈАВНИ КОНКУРС ЗА ПРИЈЕМ ДЕЦЕ НА ЦЕЛОДНЕВНИ БОРАВАК У ПУ „ВУКИЦА МИТРОВИЋ“ У ЛЕСКОВЦУ ЗА РАДНУ 2022/23. ГОДИНУ
01.03.2022.
ПРАВО НА НОВЧАНА СРЕДСТВА ЗА ИЗГРАДЊУ, УЧЕШЋЕ У КУПОВИНИ, ОДНОСНО КУПОВИНУ ПОРОДИЧНО-СТAМБЕНЕ ЗГРАДЕ ИЛИ СТАНА ПО ОСНОВУ РОЂЕЊА ДЕТЕТА
02.03.2022.
ЈАВНИ КОНКУРС ЗА ПРИЈЕМ ДЕЦЕ НА ЦЕЛОДНЕВНИ БОРАВАК У ПУ „ВУКИЦА МИТРОВИЋ“ У ЛЕСКОВЦУ ЗА РАДНУ 2022/23. ГОДИНУ
01.03.2022.
ПРАВО НА НОВЧАНА СРЕДСТВА ЗА ИЗГРАДЊУ, УЧЕШЋЕ У КУПОВИНИ, ОДНОСНО КУПОВИНУ ПОРОДИЧНО-СТAМБЕНЕ ЗГРАДЕ ИЛИ СТАНА ПО ОСНОВУ РОЂЕЊА ДЕТЕТА
02.03.2022.

Данас је у Центру за стручно усавршавање у образовању, у присуству свих директора основних и средњих школа са територије града Лесковца, као и директора свих институција културе и представника локaлне самоуправе, промовисано издање Монографије лесковачких основних и средњих школа.

Члан Градског већа и један од уредника, мр Бранкица Стаменковић, казала је на промоцији следеће:

„Историја нас учи да се према професији учитеља, наставника, професора увек односимо са дубоким поштовањем и уважавањем. На понос нам служе и следеће чињенице: нижа Гимназија је основана 1879. године, а у њој су службовали Радоје Домановић, Стеван Сремац, затим, у Лесковцу је основана и Ткачка школа 1890. године као прва такве врсте у земљи, а 1899. добија највеће државно признање за свој рад, као и да је 1927. године почела са радом Државна средња техничка текстилна школа, прва такве врсте на Балкану. И тако од неколико школских зграда мрежа школа на територији нашег града расте и развија се и данас представља једну од најразвијенијих у земљи. Њу чине 22 основне школе, три специјализоване, 10 средњих школа и преко 60 издвојених одељења.

А образовање у XXI веку суочено је са новим изазовима и искушењима. Захваљујући све већим издвајањима за ову област, са нагласком на последњу деценију, успешно се реализују наставни планови и програми у школама, а из школских клупа излазе наследници чувених Лесковчана. У прилог томе иду многобројне награде ученицима и професорима на најзначајнијим такмичењима, али и признања у виду Сретењског ордена другог реда који је додељен Гимназији баш на 140. годишњицу постојања и рада и Светосавска награда Министарства просвете, науке и технолошког развоја уручена градоначелнику др Горану Цветановићу за допринос развоју установа образовања и васпитања у Лесковцу.“

Директор ОШ „Милутин Смиљковић“ у Винарцу и други уредник Монографије, говорио је следеће:

„Циљ објављивања Монографије био је представљање свих школа на територији града Лесковца на једном месту. Монографија је делу у коме је на 160 страна представљено образовање у нашем граду од прве половине 19. века до данас. У Монографији, за сваку школу табеларно су представљени подаци који нам говоре о називу школе, години и датуму оснивања школе, датуму обележавања дана школе, као и контакт подаци школа, адреса, број телефона, мејл адреса школе и званични сајт школе. За сваку школу представљен је историјат, карактеристике школе, успех који је школа постигла као и промене које су видљиве од оснивања до данас. Лесковац је одувек био седиште и главни носилац просветне делатности у овом делу државе. Из монографије можемо сазнати да су на развој просвете у нашем граду и те како утицали бројни историјски изазови и велика искушења, па се у складу са тим и развијала просветна делатност.“

Обратио се и директор Народног музеја Небојша Димитријевић који је говорио о значају образовања у погледу очувања националног идентитета слободарске идеје коју је наш народ гајио кроз векове и о значају израде овакве монографије:

„Образовање је чувар националног идентитета, један од најважнијих стубова друштва. Све потиче од образовања. Идеја о овој монографији је много корисна и помоћи ће и нама у музеју када будемо писали о овој теми. Она представља личну карту образовања и достигнућа на овом пољу у Лесковцу у периоду од 1854. до данас. Град је препознао значај ове области о чему и говоре бројна достигнућа, а када је реч о монографији, искрено се надам да ће наша деца, ученици школа, потенцијално друго издање допунити успесима са такмичења.“