Данас је одржана свечана академија поводом 75 година Савеза слепих Србије и 50 година постојања Библиотеке за слепе „Др Милан Будимир“ којој су присуствовали представници Владе Републике Србије и локалних самоуправа, надбискуп и митрополит броградски Станислав Хочевар и Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије, представници организација слепих и установа за слепе из свих крајева Србије.
Присутне је поздравио председник Савеза слепих и Србије Милан Стошић: „У име 12.000 слепих и слабовидих Србије и у име 45 подручних удружења вам се најискреније захваљујем што сте увек са нама. Ово је свечани тренутак, али повода за окупљање је било и биће их, 75 година у историјском смислу и није много, али 75 година у којима је сваки дан у години и сваки сат у дану и сваки минут у сату испуњен једном бригом за слепе, онда је то свакако важно и значајно. Ваше присуство и подршка су велика инспирација и мотив, онда ми заборавимо на сопствени хендикеп, иако је један од најтежих, ми онда добијамо енергију и снагу која нас мотивише да се боримо. Ми смо поносни на нашу државу Србију и све оно што чини како би наш положај у друштву био бољи, и поносни и захвални, а наставићемо да се боримо да будемо још активнији и прихваћенији. Једна изрека каже „Може да служи на част онима који дају а не помињу то, и онима који узимају а не заборављају на то“, ми то нисмо заборавили, ми то нећемо заборавити, зато ћемо се данас јавно захвалити нашим гостима, али пре свега онима који ће добити признања.“
Господин Стошић је посебно истакао град Лесковац као одговорну локалну самоуправу јер је у непосредној комуникацији са градоначелником Лесковца др сци. мед. Гораном Цветановићем увидео да се ради о граду који захваљујући њему са много конкретности и флексибилности са којом решава проблеме особа са инвалидитетом што је између осталог и показао када је у тренутку донео одлуку да незапосленог члана Алена Хусића, који је сада и председник лесковачке подружнице, запосли у Општој болници у Лесковцу. Свечаној академији су присуствовали и чланови Окружне подружнице Савеза слепих и слабовидих Лесковац, као и градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић, један од добитника повеље за успешну сарадњу и велики допринос унапређењу положаја и афирмацији слепих и слабовидих особа. Градоначелник се у свом обраћању захвалио на признању које га обавезује да још посвећеније свих 365 дана у години настави да се бори за друштво једнаких могућности.
„Са посебним поносом истичемо јединствену поставку у Народном музеју Лесковац, институцији која је четири пута за пет година проглашавана најбољим музејем у Србији, којој је додељен и Сретењски орден трећег реда указом председника Републике Србије господина Александра Вучића. Ради се о поставци „Додирни прошлост“ која слепим и слабовидим особама омогућава да уз помоћ тактилних трака, предмета и аудио водича, апликације, али и наочара са диоптријским лупама, сазнају нешто више о културној баштини нашег краја. За овај заједнички пројекат Народног музеја и Окружне организације слепих и слабовидих град је добио награду Заштитника грађана за допринос развоју приступачности садржаја у области културе. Има много помака али има и много корака које ћемо морати да направимо како бисмо заједно померили све баријере са којима се сусрећемо. Све оно што је до сада постигнуто говори о снази, способности и постигнућима оних који не виде, али чије очи виде далеко више јер гледају душом и срцем. И зато ћемо у наредном периоду бити још истрајнији и одлучнији у изједначавању могућности, превазилажењу стереотипа и прихватању различитости- јер у различитости лежи наша снага.“
Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије својим обраћањем благословио је данашњу свечаност:
„Вид је човеку дат да гледајући истину разуме, смисао, разлог и циљ свога постојања, и сваки сусрет са особама које имају проблема са видом ме је враћао себи. Вид није пре свега телесна, физичка функција, то је духовна функција, духовни део човековог бића дат човеку да гледајући истину, гледа Бога баш како је у једном јеванђељу Христос зацелио једног човека који нема вид, рекао „Истина ће те ослободити“. Вид је дат да бисмо открили љубав према Богу и другом човеку. Онај ко има чисто срце, ако је за утеху, многи који имају телесни вид, су суштински слепи. Нека све Господ благослови, и нека сваки дан, имали спољашни вид или не, посвећујемо истини као светлости која нас ослобађа и да радости и мира међу све људе. Човек је човеку потребан, а све остало је секундарно.“
Маја Гојковић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања, једна је од добитница повеље. Она је на додели истакла следеће:
„Захваљујем вам што сте овим признањем препознали активности и подршку коју Министарство културе и информисања пружа вашој борби за достајанствен живот свих слепих и слабовидих особа у нашој земљи. Ово признање има заиста велику вредност, али представља и обавезу више где је у времену пред нама свесни значаја рада ваше организације посвећено и предано помажемо и развоју библиотеке и других културних садржаје за слепе и слабовиде.“
„Данас, на Међународни дан особа са инвалидитетом имамо обавезу да читаво друштво подсетимо на потенцијале и достигнућа особа са инвалидитетом чиме оне свакодневно доприносе развоју и напретку наше земље. Србија је у претходној деценији остварила значајан напредак унапређењу положаја особа са инвалидитетом, између осталог и кроз побољшање наших закона.“
Расим Љајић је у свом излагању казао: „Ја нисам ништа специјално урадио, ја сам се само трудио да будем пре свега човек, а не министар или државни службеник, то је моја обавеза, проблеми се не могу другачије решавати, већ на један људски, цивилизован начин. Вама није потребно никакво сажаљење, вама је потребна подршка, помоћ, солидарност и на крају крајева, партнерство, и ја сам се трудио да вам то пружим и тако ће бити и на даље. Хвала вам пуно.“
Доајен српског глумишта, оснивач „Радионице Интеграције“ и велики пријатељ слепих и слабовидих особа - господин Предраг Мики Манојловић је казао:
„Оно што морамо радити је правити мале кораке код својих најближих, ми се ближе познајемо од '98, говорим о радионици Интеграције, која је помогла појавности вашег удружења. Унутарњи вид је важан, спољњи није, то је један парадокс и велика истина. Током наше сарадње морам да истакнем да је било јако узбудљиво делити свој дух са слабовидим људима, делити и бити са њима заједно и радити на представи и литерарном таленту. Та размена је незаменљива, људи које сам упознао, начин на који слепи и слабовиди разумеју овај свет је за мене био учење.“
Државни секретар у Министарству за рад, борачка и социјална питања Стана Божовић је истакла да оваква награда обавезује да се и даље настави са побољшањем положаја особа са инвалидитетом:
„Трећи децембар као Међународни дан особа са инвалидитетом је установљен од стране УН и важи за све државе, на овај дан треба да видимо шта је то што смо урадили, шта је то што још боље можемо да урадимо свих 365 дана, да помогнемо, да унапредиммо, да пружимо подршку. Сви претходници су послали исту поруку, а то је љубав према човеку, поштовање, то је оно што нам је потребно, а ја сам изузетно срећна да смо ми данас сви овде заједно, да је овде цела једна заједница наше државе, само сви заједно, и из угла верских заједница, и из угла извршне законодавне власти, институција, невладиних организација, угледних појединаца можемо да остваримо циљ – љубав и подршку онима којима су потребне. Пре свага наше министартво је задужено за корпус права из области социјалне заштите, социјалног карактера и питање запошљавања особа са инвалидитетом. Одговорно тврдим да обе обавезе извршавамо на најбољи могући начин. Позивам све друштвено-одговорне компаније да у складу са законом пруже подршку када је у питању запошљавање особа са инвалидитетом. Ми смо у републичком буџету издвојили преко 550 милиона за запошљавање особа са инвалидитетом.“
Oвом приликом повеље савеза слепих Србије уручене су:
1. Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
2. Министарству културе и информисања
3.Народној библиотеци Србије
4. Граду Београду
5. Граду Јагодини
6. Граду Сомбору
7. Граду Суботици
8. Граду Ужицу
9. Општини Куршумлија
10. Здравственом центру Косовска Митровица
11. Радио телевизији Србије
12. градоначелнику Лесковца др сци. мед. Горану Цветановићу
13. члану Градског већа за здравствену и социјалну заштиту града Крагујевца др Гордани Дамњановић
14. проф. др Владимиру Ђукићу
15. Расиму Љајићу
16. Бранку Сузићу
17. Синану Тафају.