Dubočica ispala iz Prve lige – posledica pogrešne politike koja godinama razara sport u Leskovcu

ПОТПИСАН УГОВОР О ПРУЖАЊУ ПОДРШКЕ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ И САМОЗАПОШЉАВАЊЕ

11.05.2026.

Укупно 5,6 милиона динара исплаћено за набавку машине за прање посуђа за потребе ПУ „Вукица Митровић“

12.05.2026.

ПОТПИСАН УГОВОР О ПРУЖАЊУ ПОДРШКЕ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ И САМОЗАПОШЉАВАЊЕ

11.05.2026.

Укупно 5,6 милиона динара исплаћено за набавку машине за прање посуђа за потребе ПУ „Вукица Митровић“

12.05.2026.
Nažalost, ostvarilo se upravo ono na šta smo upozoravali još od trenutka kada je Leskovac krenuo u projekat izgradnje stadiona vrednog više od 21 milion evra.

Dok se leskovačka bolnica godinama rekonstruiše i suočava sa nedostatkom kadrova, dok veliki broj sela i delova grada nema rešenu kanalizacionu i vodovodnu mrežu, dok su mnoge ulice neasfaltirane, dok mladi masovno odlaze iz Leskovca i juga Srbije, vlast je odlučila da pravi megalomanski projekat za političko slikanje i propagandu.

Grad koji se sistematski prazni, grad iz kog su poslednjih desetak godina otišle desetine hiljada ljudi, grad bez univerziteta i ozbiljne razvojne strategije, dobio je stadion po UEFA standardima, ali nije dobio sistem koji bi zadržao mlade ljude, razvijao sport i stvarao budućnost.

I upravo zato danas imamo ono na šta smo upozoravali od početka, GFK Dubočica je i zvanično ispala iz Prve lige Srbije.

Godinama se javnosti prodavala slika o “istorijskim ulaganjima u sport”, dok je suštinski novac građana trošen na veštačko održavanje profesionalnog kluba bez sistema, bez ozbiljnog rada sa mlađim kategorijama i bez dugoročnog plana.

Umesto ulaganja u sopstveni podmladak, trenere i razvoj domaćih igrača, godinama su dovođeni igrači i treneri sa strane. Plaćani su stanovi, smeštaj, ishrana i brojni dodatni troškovi, dok se istovremeno u Leskovcu nije stvarala baza domaćih sportista i stručnih kadrova. Tako su rasli troškovi, a klub je postajao sve zavisniji od budžetskog novca i političke volje vlasti.

Rezultat takve politike danas je potpuno jasan, Dubočica je ispala iz Prve lige, nalazi se u ozbiljnim finansijskim problemima, a iza svega nije ostao ni sistem, ni omladinska škola, ni dugoročna stabilnost kluba.

Posebno podsećamo da smo godinama upozoravali i podnosili prijave zbog sumnji u regularnost pojedinih utakmica, zbog kojih su stizale i kazne povezane sa odlukama UEFA. Umesto utvrđivanja odgovornosti, građani su dobijali propagandu, slikanje na stadionu i priče o “razvoju sporta”.

Danas je potpuno jasno da stadion nije doneo razvoj Leskovcu. Doneo je ogromne troškove održavanja, milionska izdvajanja iz budžeta i klub koji je uprkos svemu ispao iz lige.

Koliko bi samo sportskih terena, škola sporta, rekreativnih sadržaja i pomoći amaterskim klubovima moglo biti finansirano novcem koji je godinama trošen na jedan politički projekat bez rezultata?

Leskovcu nije bio potreban veštački profesionalni klub pravljen za političke poene. Leskovcu su bila potrebna ulaganja u decu, omladinski sport, rekreativni sport i stvaranje uslova da mladi ostanu da žive u svom gradu.

Zato danas zahtevamo krivičnu, materijalnu, moralnu i rukovodeću odgovornost svih koji su godinama vodili ovakvu politiku i trošili novac građana bez ikakvih rezultata.

Dubočica nije ispala juče.

Dubočica je godinama gurana ka dnu pogrešnom politikom, partijskim upravljanjem sportom i megalomanijom koja sa stvarnim interesima Leskovca nikada nije imala veze.