Да би Дечји диспанзер добио нови изглед, изводиће се радови на реконструкцији постојећег објекта уз доградњу и надоградњу, тако да ће поред приземља имати још два спрата.
„Парцела на којој се налази ова здравствена установа износи 3.770 метара квадратних, док објекат заузима површину од 1.732 квадратна метра у основи или близу 46 посто од заузетости парцеле. Реализацијом овог пројекта биће надграђен још један спрат површине 1.665 метара квадратних, где ће се налазити превентивни део. Такође, пројекат ће обезбедити и 27 паркинг места на парцели, од којих ће 12 бити за запослене, 13 за кориснике и 2 паркинг места за особе са инвалидитетом. Постојећи објекат ће бити комплетно реконструисан, односно извршиће се замена столарије и биће унапређена енергетска ефикасност, а опремиће се и потпуно новом опремом и намештајем у складу са потребама. Здравство је приоритет број један када је реч о инвестицијама преко Министарства за јавна улагања, због чега ће ово Министарство уложити 496 милиона динара, а Град Лесковац 172,1 милион динара, тако да је укупна вредност пројекта близу 670 милиона динара, без ПДВ-а“, објаснио је први човек града др сци. мед. Горан Цветановић, додавши да се у наредним данима, очекује издавање грађевинске дозволе и расписивање јавне набавке за избор извођача радова и надзорних органа.
Током трајања реконструкције, доградње и надоградње овог објекта, Служба за здравствену заштиту деце и школске деце ће бити измештена у здравствену амбуланту број три или такозвану ковид амбуланту.
Према речима директорке Дома здравља Лесковац, др Сузане Митић у Дечјем диспанзеру функционишу Развојно саветовалиште, затим Саветовалиште за младе и Кабинет за ултразвучну дијагностику, тако да је могуће превенирати све аномалије које се јављају код деце.
„Упоредо са превентивом, у овој установи се ради и дијагностика и лечење наших малишана. Један смо од ретких Домова здравља, који су добили апарат за одређивање ЦРП из капиларне крви, што је јако важно за наше пацијенте. Сада врло лако може да се одреди параметар, који је важан за дијагностику нашим докторима. Осим Кабинета за ултразвук кукова, имамо и Инјекционо одељење, као и Кабинет за инхалацију и спирометрију, с обзиром на то да су у дечјем узрасту најчешће респираторне инфекције“, рекла је директорка Митић.
Начелница Службе за здравствену заштиту деце и школске деце, Слађана Цветановић, истакла је да се ова служба у Србији налази на водећем месту по испуњењу вакцинације, преко 90 посто.
„У току су систематски прегледи за упис деце у први разред основне школе. У последњих неколико година, опсег наших полазника је од 950 до 1.000 деце, а одзив је одличан. У сарадњи са предшколским установама организујемо ове прегледе“, рекла је начелница Цветановић.
У Дечјем диспанзеру, обезбеђује се примарна здравствена заштита за 6.923 детета узраста до 7 година и 12.008 детета, узраста од 7 до 18 година. На њиховом збрињавању ангажовано је 60 запослених, од тога 17 је лекара, 35 медицинских сестара и техничара и 8 здравствених сарадника.