Огранак Дома здравља у Вучју пружа примарну здравствену заштиту за 9.209 осигураника на веома разуђеном и претежно планинском подручју. У свом саставу има централни објекат у Вучју и здравствене амбуланте у Стројковцу, Мирошевцу, Бунушком Чифлуку, Накривњу, Оруглици и Барју. Тренутно је у свим објектима запослено 49 радника, како медицинског, тако и немедицинског особља од којих 15 лекара.
У периоду од 2012. године до сада, уложена су значајна средства, у висини од 3 милиона динара, у реконструкцију хидрантске мреже, унапређење енергетске ефикасности, постављање расвете и видео надзора у централном објекту у Вучју.
Када је реч о здравственим амбулантама у Стројковцу, Мирошевцу, Бунушком Чифлуку, Накривњу, Оруглици и Барју, више од 2,6 милиона динара су издвојена првенствено за реконструкцију санитарних чворова, санацију крова, постављање рампе за особе са инвалидитетом и адаптацију просторија.
Према речима градоначелника др сци. мед. Горана Цветановића, Град Лесковац настоји да обезбеди адекватне услове за боравак и рад у здравственим установама.
„Посвећени смо унапређењу опште добробити свих становника и у том погледу, кључан корак је набавка савремене медицинске опреме, ради лакше и брже дијагностике. У претходних пар година, лесковачка болница је опремљена са два скенера, два рендгена и ултразвучним апаратима, чија вредност износи око милион и 600 хиљада евра. Добила је и мамограф вредан 300.000 евра и магнетну резонанцу, вредности милион и 650 хиљада евра. Континуираним улагањима у област здравства, верујем да смо успели да омогућимо олакшан приступ здравственим услугама, а самим тим и даљи напредак и развој наше локалне заједнице“, рекао је први човек града Лесковца.
Градоначелник Цветановић је овом приликом честитао проф. др Ђуру Мацуту, мандатару за састав нове Владе Републике Србије, академику и светски признатом ендокринологу, закључивши да ће у наредном периоду још већи акценат бити стављен управо на област здравства.
„Пошто је ковид амбуланта затворена због одјављивања епидемије у фебруару месецу, оног тренутка када будемо започели радове на реконструкцији Дечијег диспанзера, све његове службе биће измештене у просторије ове амбуланте, рекао је градоначелник Цветановић. Када је у питању реконструкција лесковачке Опште болнице, завршено је 50% радова и очекујем да већ до краја месеца пацијенти буду пресељени у ново потпуно реконструисано крило.“
Директорка Дома здравља др Сузана Митић захвалила се градоначелнику и његовом тиму, Министарству здравља и Влади Србије на свему што чине за државне установе које пружају услуге примарне здравствене заштите попут огранка Дома здравља у Вучју, истакавши значај пријема нових лекара који су дана ступили на посао:
„На последњем конкурсу који се завршио прошле недеље јавио се велики број лекара, што нас веома радује јер ћемо са пријемом укупно 15 нових лекара, од којих су 2 примљена управо овде, моћи да покријемо организациону јединицу у Вучју у којој смо у претходном периоду имали дефицит лекара. Са новим пријемом здравствених радника моћи ћемо да покријемо и рад осталих здравствених установа у граду, и на тај начин несметано обављамо свој посао и постигнемо добре резултате у очувању здравља свих наших суграђана. Иначе запослени у огранку Дома здравља у Вучју пружају здравствену заштиту у још укупно 6 амбуланти, од којих је најудаљенија амбуланта у Оруглици на административној линији са Косовом. Због тога нам је веома важно и преко потребно теренско возило не само за организациону јединицу у Вучју већ и јединицу у Грделици, због лакшег обиласка брдско – планинскког терена који обилазе наши лекари. Због тога смо у претходном периоду израдили пројекат који је управо везан за то и надамо се позитивном одговору, истакла је др Митић.