Историјски архив обележио 70 година постојања и рада

Компанија „Јура“ уручила данас писма о донацији различитим корисницима
28.11.2024.
Инспектор задобио лаке телесне повреде
29.11.2024.
Компанија „Јура“ уручила данас писма о донацији различитим корисницима
28.11.2024.
Инспектор задобио лаке телесне повреде
29.11.2024.
У присуству градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића, државног секретара у Министарству културе Дејана Антића и бројних гостију, Историјски архив у Лесковцу обележио је свечаном академијом и пригодном изложбом у Народном позоришту 70 година постојања и рада.
Од оснивања 1954. године ова установа културе постала је чувар не само докумената, већ и сећања једног народа.
„Јубилеј није само прилика за осврт на прошлост. Ово је и тренутак, када постављамо нове циљеве. У будућности наш задатак ће бити да унапредимо заштиту архивске грађе, да проширимо сарадњу са образовним и културним институцијама и да учинимо наш рад још доступнијим грађанима“, рекла је директорка Историјског архива Марија Лазаревић.
У свом обраћању на свечаној академији градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић истакао је да Историјски архив има значајно место у животу једне локалне заједнице. Заштитом архивске грађе, а самим тим и културног наслеђа Лесковца и општина Лебане, Бојник, Медвеђа, Власотинце и Црна Трава, ова установа чува прошлост нашег краја, којом се поносимо.
„Осећам велико задовољство што је ова установа идући путем развоја и уз подршку локалне самоуправе постала препознатљива на културној мапи Србије. У Историјски архив, чију годишњицу данас обележавамо, у садејству са Министарством културе и информисања уложено је 14,5 милиона динара. Адаптирали смо матичну зграду архива, дали на коришћење део старе зубне поликлинике и такође адаптирали простор,  опремили депо најсавременијим покретним регалима и полицама. Део средстава уложен је у набавку опреме попут скенера, апарата за влагу, финансиран је и пројекат Микрофилмовања. Свест о садашњем тренутку можемо имати, једино под условом да познајемо прошлост, а Историјски архив нам управо то омогућује“, рекао је први човек града на Ветерници, додавши да је култура заиста душа града Лесковца који може да се поноси изузетним институцијама, као што су Народни музеј, Лесковачки културни центар и Историјски архив, те да су сва очекивања да ће ускоро постати и престоница културе.
Граду Лесковцу и градоначелнику Цветановићу уручене су и захвалнице за изузетан допринос у раду Историјског архива.
Државни секретар у Министарству културе Дејан Антић нагласио је данас да је пред Историјским архивом у Лесковцу светла будућност, пре свега зато што функционише у граду који се врло брзо развија.
„Буџет Града Лесковца 2012. године износио је 3 милијарде, док је данас пројекција буџета за идућу годину 7 милијарди динара. То само показује озбиљан напредак и озбиљан развој града Лесковца у свим друштвеним сферама“, истакао је државни секретар Антић.
Поводом јубиларних седам деценија од оснивања Историјског архива, приређена је и изложба „80 година од ослобођења Лесковца и околине“ у холу Народног позоришта.