Градоначелник: Директорка Сања Цонић је донела ренесансу у Лесковачком културном центру

Више од 12 милиона динара за асфалтирање улице у селу Војиници
21.06.2023.
Елена Петровић наујспешнија такмичарка на пливачком турниру у Панчеву
21.06.2023.
Више од 12 милиона динара за асфалтирање улице у селу Војиници
21.06.2023.
Елена Петровић наујспешнија такмичарка на пливачком турниру у Панчеву
21.06.2023.
Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић обишао је данас са својим сарадницима Лесковачки културни центар поводом изведених радова на замени столарије и адаптацији унутрашњости објекта. Укупна вредност ових радова је око 9 милиона динара.
Говорећи о овој установи културе, градоначелник Цветановић је рекао да је она носилац културног живота не само Лесковца него и ширег окружења и да је обавеза локалне самоуправе да јој буде партнер и да јој крчи пут за будућа деловања.
„Један од показатеља да град Лесковац препознаје колико су установе које креирају културни живот нашег града важне јесу издвајања за ову област. Увек из буџета издвајамо преко 9 % за културне догађаје и институције културе и слободно могу рећи да смо по томе лидери на нивоу читаве Србије. Само за суфинансирање пројеката из области културе ове године смо издвојили 14 милиона динара, чиме смо подржали 52 пројекта 41 удружења. Ни када говоримо о тим пројектима не можемо заобићи разговор о Лесковачком културном центру, јер је зграда његовог седишта врло често простор у коме се они реализују. Тај простор смо дужни да заједнички оплемењујемо, улепшавамо, да буде све пријатнији и све достојнији за величанствене догађаје који се у њему одигравају.
Зграда у којој се налазимо, вила породице Влајчић, некадашња Калодерма, за коју годину навршиће век постојања, што је један велики јубилеј. Наша је обавеза да јој сачувамо изворну лепоту, а мислим да смо у томе сви заједно успели, да јој не нарушимо аутентичну архитектуру која сећа на славну међуратну прошлост Лесковца, а да је притом осавременимо и прилагодимо савременим хтењима данашње публике која има разноврсне укусе. Зато се свим радовима на њеном екстеријеру или ентеријеру приступа са највећом пажњом. Тако се приступило и замени столарије и адаптацији простора у подруму“.
Он се захвалио упошљеницима и руководству Лесковачког културног центра, али и Министарству културе које подржава залагање и активности ове установе. Додао је и да је Лесковаачки културни центар институција са највећим бројем културних дешавања и по квалитету и по квантитету после Београда, да се може подичити изложбама Пабла Пикаса и Салвадора Далија, на чему би му могли позавидети многи велики центри са простора бивше Југославије. Градоначелник Цветановић је изразио уверење да ће лесковачка публика у овом простору до краја текуће године моћи да ужива и у изложбама највећих уметника са простора некадашње Југославије.
Сања Цонић директорка Лесковачког културног центра се данас захвалила и казала да инвестиције не би биле могуће без велике подршке градоначелника Цветановића, локалне самоуправе и ресорног, Министарства културе и информисања:
„Наши суграђани и сва деца су добили нови простор са новим садржајима. То је школа балета и фолклора, а овде већ функционише школа глуме и драмски студио, школа цртања… Ми својим садржајем децу привлачимо у културни центар и приближавамо им културу.
У инвестиције које су обухватиле замену столарије, реновирани су тоалети и уређен је простор у подруму објекта, саниран један од стубова, укупно је уложено 9 милиона динара.
Сваке године конкуришемо код Министарства и највише средстава је додељено фестивалу Лајф по којем смо најпрепознатљивији и који је постао бренд Лесковца. Ту су и фестивал Стрингс, Фапор, новине су Фестивал поезије на дијалекту, обележавање Међународног дана особа са инвалидитетом, а оно што нас очекује је обележавање 50. ликовне колоније Власина.“
На крају обраћања директорка Цонић је градоначелнику уручили монографију о Живојину Жики Павловићу „Кино-поета великог црнила“ у издању ЛКЦ-а.