Сутра без струје неколико улица у Радничком насељу
09.05.2023.Oбавештење Локалне пореске администрације
11.05.2023.
Народни музеј Лесковац је данас обележио 75 година постојања и рада.
Јубилеј чувара богатог историјског наслеђa града Лесковца и околине обележен је Свечаном седницом Управног одбора на којој је директор Небојша Димитријевић, градоначелнику др сци. мед. Горану Цветановићу уручио статуу „Лесковачког победника“ у знак захвалности за подршку у раду.
О раду установе у претходној години и значају поменуте подршке и средствима која град издваја за рад Народног музеја говорио је председник УО др Дејан Антић. Он је казао да ће седамдесетпетогодишњица бити обележена кроз бројне активности током целе године, поменуо да су сви пројекти са којима је музеј конкурисао код минисарстава одобрени, те се осврнуо на организацију научних скупова, издавање Лесковачког зборника, организацију и учешће на бројним манифестацијама.
„У протекле три године град Лесковац је издвојио 220 милиона динара за функционисање музеја. 40 милиона динара издвојио је само за пројекте и инфраструктурне радове и та подршка се не сме занемарити. Када год смо се обратили градоначелнику Цветановићу за помоћ и подршку никада нисмо одбијени, што говори да први човек града Лесковца има слуха за очување и неговање традиције српскога народа и свих оних тековина које су наши преци нама оставили.“
Директор Народног музеја Лесковац Небојша Димитријевић истакао је да се осећа привилегованим и поносним што на овај велики јубилеј може да говори о великој установи каква је лесковачки Народни музеј.
„Ово што видимо данас је само врх леденог брега, испод кога стоји 75 година преданог рада свих наших колега и колегиница који су данас са нама, али и оних који нису, а који су цео свој професионални и лични живот уткали у рад и развој овог музеја.
Живот нашег музеја можемо да претворимо у три периода, три младости. Први је од 1948. године, када је Музеј основан и налазио се у Градској кући, други је започео 1974. године, када је прешао у садашњу зграду, најсавременију зграду музејског типа, а трећи живот Музеја отпочео је 2015. године, са новом поставком.
Ако наше тело чува наше гене, онда зидови ове установе чувају наш културни идентитет, а посао у овом музеју није посао, већ послање чувања културног идентитета и преношења наслеђа на будуће генерације. Мислим да ми то одлично радимо, уз велику подршку града Лесковца“.
Градоначелник Цветановић је запосленима у Народном музеју Лесковац честитао 75 година постојања и рада и рекао:
„Лесковачки музеј је чак четири пута проглашен најбољим у Србији, односно добитник је признања Михаило Валтровић, као и највишег признања нашег града – Октобарске награде Медаље, поносни је носилац Сретењског ордена трећег реда додељеног од стране председника Александра Вучића, кустоси и археолози ове установе проглашени су најбољима у нашој земљи…
Поносни смо на рад музеја, поносни смо што Лесковац има установу која брижљиво чува баштину по којој се наш град и крај препознају и памте. Зато музеј има континуирану подршку локалне самоуправе. Захвалио бих се на лепим речима господину Антићу, али то је и још и већа обавеза свих нас да, и поред тога што смо већ доминантни у Србији са издвајањима од 9,1% од укупног буџета за културу, тежимо да стигнемо и до двоцифреног броја, до 10 %.“
„Стари су говорили: „Да би знао куда идеш, мораш знати одакле долазиш“. Лесковац очувањем своје богате историје, њеним презентовањем, испољава колективни идентитет и ствара упориште за делање у садашњости како би нове генерације обликовале будућност. Уз жељу да и у наредним годинама и деценијама успешно радите, наставите да нижете успехе и увек будете понос Лесковца, још једном вам честитам седамдесетпетогодишњицу постојања. Лесковац ће увек бити ваш сигуран и добар партнер у свему,“- додао је градоначелник Цветановић.