У сали Скупштине града Лесковца данас је одржана 35. седница Скупштине Друштва Центра за развој Јабланичког и Пчињског округа. На седници се расправљамо о шест тачака, а између осталог, усвојен је извештај о раду за претходну и план рада за текућу годину.
Седници је председавао председник Скупштине Друштва и градоначелник Лесковца, др сци. мед. Горан Цветановић. У свом уводном обраћању, пре радног дела седнице, он је изразио задовољство радом Центра у претходној години, преко кога је иницирано и реализовано неколико регионалних пројеката важних како за сам Лесковац, тако и за цео регион. Међу њима је и пројекат реализован заједно са општином Крива Паланка – „Повезивање бисера“ – којим је уређен кањон Вучјанке.
„У оквиру овог пројекта су организовани „Зелени дани“ на локацији Кањона Вучјанке. У овом новом туристичком производу града Лесковца, најмање 500 посетилаца имало је прилику да ужива у богатом културно-забавном програму и дегустацији традиционалних јела овог краја.
Успешно је реализован и регионални пројекат „Линк Ап! Србија II“, који обухвата 10 јединица локалних самоуправа, од Врања до осталих, где су константно промовисани потенцијали општина, региона и привреде дијаспори у Аустрији, Швајцарској и Немачкој.
Такође један од добрих пројеката који смо реализовали је „Зелени талас“ који је финансирала Европска унија кроз програм Еупро плус и на најбољи начин смо одговорили на глобалну енергетску кризу која, нажалост, не заобилази ни наше крајеве. 20 фирми, малих и средњих предузећа како из Пчињског, тако и Јабланичког округа, добило је соларне панеле за производњу електричне енергије које ће користити за потребе сопственог пословања. Озелењавањем пословања у наше крајеве уводи се нов начин коришћења обновљивих извора енергије и подстиче се оно што се у последње време потенцира и на чему се инсистира, коришћење „зелених“ извора енергије код малих и средњих предузећа.“
Председник Скупштине Друштва и градоначелник Цветановић се у уводном делу осврнуо и на будући рад:
„У наредном периоду очекује се потписивање уговора на реализацији пројекта ,,Земља легенди“ који ће бити финансиран у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Србија – Северна Македонија. Намера је да се путем савремене интерпретације нематеријалног културно-историјског наслеђа и традиције креира још један заједнички производ града Лесковца и општине Крива Паланка. Инвестициона компонента пројекта обухвата улагања у туристичку инфраструктуру на видиковцу Соколица на локалитету кањона реке Вучјанке“, казао је градоначелник Цветановић и додао да се ради о иновативним пројектима у циљу бржег развоја Јабланичког и Пчињског округа и захвалио се свим колегама на учешћу у раду и на реализацији многих пројеката.
Драгана Белензада, директор Центра за развој Јабланичког и Пчињског округа, захвалила се председнику Скупштине оснивача, градоначелнику Цветановићу, на великој подршци и што настоји да резултате Центра представи на најбољи могући начин и да помогне у умрежавању са потенцијалним донаторима.
„У претходној години Центар за развој је радио на припреми и реализацији регионалних пројеката и појединачних локалних пројеката који имају и регионални потенцијал. На њиховој реализацији смо радили са општинама Трговиште, Лебане, Владичин Хан и Власотинце. Имамо неколико великих пројеката, попут пројекта Линк ап Србија 2, на којем је учествовало десет локалних самоуправа и где смо привреднике из тих локалних самоуправа повезивали са потенцијалним инвеститорима из дијаспоре. Нови пројекат, Фонд за развој пољопривреде, започет је прошле године и сада вршимо контролу пристиглих пријава, а тај пројекат ће у овој години бити реализован и у општинама Владичин Хан и Лебане. Центар за развој реализује пројекте у складу са Законом о регионалном развоју и имамо значајну улогу и у припреми развојних докумената, а сарађујемо и са Развојном агенцијом Србије. Одржали смо 20 обука за преко 200 учесника, 54 консалтинг услуга и 12 компанија је добило услугу менторинга. Основни циљ наших пројеката за наредних 18 месеци је јачање мобилности и ангажовање нове радне снаге у пограничном подручју и умрежавање приватног и јавног сектора. Центар ће припремати и предлоге пројеката на основу програма Еразмус плус, Развојне агенције Србије и ИПА програма прекограничне сарадње са Северном Македонијом и Бугарском. И региону и малим и средњим предузећима је потребно озелењавање бизниса и на томе радимо“, закључила је Белензада.