Век и 4 године постојања и рада ОШ Бора Станковић Вучје
31.03.2023.Паркинг код СРЦ Дубочица добио нови изглед
31.03.2023.Лесковац је данас био место одржавања Јавне расправе о нацрту закона о изменама и допунама Закона о дуалном образовању и тим поводом у нашем граду су боравили министар просвете Бранко Ружић и директорка Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација проф. др Габријела Грујић.
Скуп је одржан у амфитеатру Академије струковних студија Јужна Србија – Одсека висока пословна школа, а уводна обраћања су дали градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић и министар Ружић.
Градоначелник Цветановић је у свом обраћању казао да на територији Лесковца процес дуалног образовања спроводи 5 школа, са 9 образовних профила, уз сарадњу укупно 13 компанија и предузећа, као и да је Академија Јужна Србија до сада акредитовала два студијска програма, које студенти бирају као прве жеље приликом уписа и додао да тај обухват није максимум нашег града, те да се у наредном периоду планира додатна промоција овог значајног система.
Захвалио се министру и директорки Канцеларије што су понову у Лесковцу овим поводом и казао:
„Дуално образовање је рецепт за бољи квалитет образовања, припремање младих за рад и радно окружење, обезбеђивање инспиративних каријера. Ученици који похађају овакав вид образовања спремнији су да закораче у пословни свет и да своја стечена знања и практичне вештине одмах примене на послу.
Држава Србија, на челу са нашим председником господином Александром Вучићем, разуме да земље које спроводе систем дуалног образовања имају веће шансе за напредак привреде, унапређење образовања у целини и да је важно на прави начин спровести измене и допуне Закона о дуалном образовању, чему су овакви скупови посвећени. Повећати проценат ученика који су обухваћени овим типом образовања и укључити што више компанија у исти је циљ ка којем се сви морамо усмерити.“
Министар просвета Бранко Ружић навео је да Министарство просвете има велику улогу у прилагођавању система образовања времену у којем живимо. Промене на тржишту рада су захтевале нови приступ школовању кадрова, а један од начина за то је дуално образовање и његово увођење је била потреба како би се испратило тржиште. Он је подвукао да је Србија направила свој, национални модел, јер привреда сваке земље има своје специфичности. На овај начин ученици се припремају за прво право радно ангажовање и практично искуство које стичу је за њих непроцењиво. Влада Републике Србије је оснивањем Канцеларије за дуално образовање показала спремност да инсистира на имплементирању дуалног образовања, што ће погодовати развоју наше земље.
Одговарајући на питање новинара о изградњи вртића у насељу Стара сточна пијаца који би требало да буде на 790 квадрата, са 120 нових места, процењене вредности 100 милиона динара, министар Ружић је казао да се планира да у периоду после Ускрса са Градом Лесковцем и градоначелником Цветановићем потпише споразум и да се нада да ће све процедуре бити завршене за два до три месеца и да ће се након тога поставити камен темељац и да крене да се на том пројекту ради.
Након уводних речи проф. др Габријела Грујић је одржала презентацију Нацрта закона о изменама и допунама Закона о дуалном образовању и одржана је дискусија на ту тему.
На конференцији за медије одржаној непосредно пре почетка догађаја, градоначелник је рекао да се Србија у погледу дуалног образовања креће путем напретка и да проф. Грујић која потиче из нашег краја, даје томе велики допринос, те да је пре четири године, када је боравила у граду истим поводом, покренута иницијатива и у Лесковцу.
Директорка Грујић је истакла да је велико задовољство што се друга јавна расправа о дуалном образовању на нивоу средњег образовања одвија у Лесковцу. „Закон о дуалном образовању је важан, зато што у времену у којем живимо младима нису довољна само теоријска знања, већ је важан и процес учења кроз рад, кроз који и сазнају колико њихово образовање заправо вреди.
Са изменама достижемо три проведена дана у компанијама, два у школама и наш образовни систем ће одговорити на те потребе. Влада је ралаксирала процес акредитације компанија и привредницима је омогућено да што лакше уђу у систем дуалног образовања. Верујем да ће Лесковац бити један од градова који ће добити тренинг центар у будућности, зато што овај град то заслужује и овај регион има потенцијал да се економски развија. Још једна од важних измена односи се на оснивање тренинг алијанси. Сведоци смо да је председник Републике Србије Александар Вучић и иницијатор ових измена овог Закона зато што је образовање стуб економског развоја земље. Још једна важна измена се тиче тога што ће наставници стручних предмета моћи да уђу у компаније и помажу ученицима. Јавна расправа ће трајати до 6. априла и захваљујем свима на конструктивним предлозима“.
Она је навела да дуално образовање није усмерено искључиво на средњошколски програм, већ се морају обезбедити услови да почива на свим програмима образовања. Локална самоуправа има врло важну улогу у свему овоме. Сваки град има свој план развоја и у складу са тиме се и планира рад у школама.
„Суштина је у томе да младима отворимо врата компанија и да им пружимо могућност да сагледају шта је то што њима треба да обезбеде сигуран посао. Оно што се дешава у овом Закону и овој сфери образовања је указивање да је једнака част имати високо или средње образовање. Дакле, економски развој зависи од потенцијала кадрова. Дакле ми кроз систем образовања дајемо могућност да млади људи уче на два места, да имају интегрисаност теоријског и практичног знања. Кроз овај модел очекујемо даљи, снажан развој Јабланичког округа“, закључила је.